سایت تخصصی خوانندگی و موسیقی

من از این به بعد در این سایت آپم www.doownload.ir

با سلام

 من قبلا این مطلب رو تو فرام ها نوشته بودم ولی تو وبلاگم نه

 این یکی از راه های مستر هست در اینده راه های دیگه رو هم میگم

 بهتر از این نمیتونم بگم

البته همه نرم افزارها پلاگین VST هستن که بر روی نرم افزارهای میزبان نصب و در قالب برنامه های کمکی ازشون استفاده میشه .. اینم لیست این چند نرم افزار :
WavesREQ 2 Band
WavesLINMB
Roger Nichols FERQUAL-IZER
BBE Sonic Maximizer
Brianworx db Digital
Sonnox Oxford Inflator
Wave L3-LL Ultramaximizer
Waves PAZ Analyzer

(برای تهیه ی بعضی از برنامه ها و اطلاعات بیشتر به این جا برید )

توجه داشته باشید که قبلا در پست دیگه ای گفتم که مسترینگ تنها ( جزئیات ، وضوح و روشنایی )رو به میکس اضافه میکنه و در مرحله مستر هیچ معجزه ای اتفاق نمی افته پس قبل از همه اینا باید میکس نهایی رو به خوبی انجام داده باشید و یک فایل با خروجی استریو با هدروم یا همون سقف ولوم منفی 3 دی سی بل به فرمت Wave با عمق 24 بیت از کل کار انجام شده آماده کنید .
و فایل خودتون رو در یک برنامه مثل Adition / Soundforge / Wavelab / Protools / Logic / Sonar / Cubase و .... وارد کنید .


مرحله اول WavesREQ 2 Band اولین عنصر یک اکولایزر 2 باندی با یک High cut و Low cut با شیب بسیار تند . Low cut برای جلوگیری از نویزهای ناخواسته در فرکانس های پایین . پس هر چیزی زیر 30HZ از میکس باید بیرون ریخته شود .

تصوير


مرحله دوم WavesLINMB ادامه کار با یک کمپرسور چند باندی . همه باندها برای رسیدن به هدروم بیشتر باید کمپرس بشن در نتیجه میکس بلند تر میشه و واضح تر

تصوير
مرحله سوم Roger Nichols FERQUAL-IZER حالا باید Formant ها رو کاهش بدیم در واقع Formant به فرکانسهای رزونانس شده میگن اصطلاحا میگن Formant-Frequencies یا به اختصار Formats که به شکل ساختار و ابعاد منبع تولید صدا بستگی داره مثلا وقتی بینیتونو یا انگشت بگیرید و نتی رو ادا کنید باعث Formant میشید و وقتی ولش کنید در اصطلاح این Formant رو اصلاح کردید .. پس فرکانسهایی رو که اصواتی بلند یا ناخواسته ایجاد می کنند رو باید اونقدر پایین بیاریم که دیگه شنیده نشن . میتونید از هدفون هم استفاده کنید این مرحله خیلی مهمه چراکه باید میکس رو نرم کنید و برای شنیدن لذت بخش تر بشه و شنونده راحت تر این میکس رو گوش کنه ..

تصوير
مرحله چهارم BBE Sonic Maximizerحالا به یک Exciter احتیاج داریم تا به میکسمون هارمونی های که در مرحله قبل حذف کردیم اضافه کنیم .

تصوير
مرحله پنجم Brianworx db Digital حالا وقت اون شده که توسط یه اکولایزر مخصوص مسترینگ کل کار رو به اصطلاح EQ کنیم . برای جلوگیری از پدیده anti-phase باید زمینه استریو را کنترول کنیم . این موضوع مخصوصا برای Bass خیلی مهمه . بنابراین هیچ حالت ضربه ای و کوبشب از میکس کم نمیشه ، برای حل این مشکل تمام فرکانسهای زیر 300HZ رو به مونو تنظیم میکنیم ( پبچ Mono-Maker در مرکز ) در فرکانسهای بالا زمینه استریو میتونه پهن و گسترده باشه .

تصوير
مرحله ششم Sonnox Oxford Inflator مرحله بعدب اضافه کردن صدای آنالوگ به میکس دیجیتاله . این نرم افزار واقعا گرمای خاصی به میکس میده اینقدر دستکاری کنید تا چیز مطلوبی بشنوید

تصوير
مرحله هفتم Wave L3-LL Ultramaximizer در انتهای این زنجیره باید از لیمتر استفاده کنیم تا میکس تا اونجایی که امکان داره بلند تر بشه یادتون باشه مقدار Quntize رو 24 بیت و مقدار Shaping رو به Ultra تنظیم کنید . مقدارهدروم رو منفی 2 دی سی بل کنید برای جلوگیری از کلپ شدن صدا بعد پارامتر استانه را کم کنید تا جایی که نگذارید چراغ Atten روشن بشه

تصوير
مرحله هشتم Waves PAZ Analyzer برای اینکه یه تصویر کلی از نتیجه نهایی داشته باشیم از یک آنالیز کننده استفاده میکنیم Wave ابزار خوبی برای این منظور ایجاد کرده . تمام باندهای فرکانسی با ید تا جایی که امکان داره خطی باشن با این پلاگین میتونید این موضوع رو بررسی کنید ..

تصوير
خوب حالا ببینیم چیکار کردیم ؟ 

1- (EQ (Highcut-Lowcut

2- ( ایجاد هدروم بیشتر ) Multicomp


3- ( اصلاح فرمنت ها ) EQ


4- ( اضافه کردن هارمونیک ها ) Exciter


5- ( جلوگیری از antiphase و پهن کردن ) EQ


6- ( اضافه کردن گرمی ) Inflator


7- ( بلندی ) Limiter


8- ( کنترل نهایی میکس ) Analizer دوستان گلم این مثال فقط یک راهکار برایند فرایند مسترینگه . هزاران راه دیگه برای مستر وجود داره با این وجود به جرات میتونم بگم این راه هم یکی از بهترین راههای مستر در استدیو های خانگی و حتی پروژه میتونه باشه ..
البته تمرین و تمرین و تمرین = نتیجه بهتر
توجه داشته باشید که در استدیوهای حرفه ای خیلی از این مراحل با سخت افزارهای بسیار بسیار گرون انجام میشه و حتی چند مرحله بیشتر ... 
ولی با توجه به هزینه کم استفاده از این نرم افزارها ( خصوصا در ایران ..! ) نتیجه خروجی عالی میشه .. 

اگه از این پستها استقبال میکنید و براتون جالبه بهم بگید تا فرمولها و نکات آموزشی بیشتر در خصوص ساخت یک کار از ابتدا تا انتهای تولید براتون بزارم یا توضیحاتی از پلاگینهای مختلف و شایدم یک نو دیگه از مسترینگ

نوشته شده در جمعه هفتم آبان ۱۳۸۹ساعت 13:39 توسط مهدی اصغری|
مطالب پيشين
» آهنگ کابوس مترسک با صدای آرش احمدی
» u
» سایت تخصصی دانلود ایرانیان
» سلفژ (کامل) در بحث خوانندگی درس اول
» سلفژ (کامل) در بحث خوانندگی درس دوم
» آهنگ جديد علي نايت لايف و نيما الف به نام ساختم بمب رو
» کمترین هزینه بهترین کیفیت صدا
» آموزش مستر کردن صدا و ساخت استودیوی خانگی با کمترین هزینه
» آهنگ خود را با بصورت surround میکس کنید ::.
» الكتروآكوستيك (راههاي موئثر حفظ و نگهداري صدا)
Design By : ParsSkin.Com